Rakovina a Google

Rakovina a Google

Keď som na jednom fóre narazila na informáciu, že s triple negatívnym nádorom ľudia žijú priemerne 13 mesiacov, prestala som chodiť na net. Jednak som sa zrútila a jednak mi došlo, že ja mám naozaj rakovinu. No a túto informáciu som potrebovala vstrebať. A keďže nie som švédska handrička, trvalo mi to trošku dlhšie. Každopádne, keď som sa odrútila a začala triezvo rozmýšľať, tak mi došlo, že ten čo to písal triezvy nebol. A že keby mám umrieť, asi by mi to povedali a nemrazili by mi vajíčka. Nie tie v chladničke, ale tie moje. Na budúce deti.

A tak som sa teda na ten net vrátila. Jednak mi chýbali sociálne siete a jednak som potrebovala hľadať recepty.

Človek je od prírody tvor zvedavý. A ja som k tomu ešte aj žena… Neviem, či bohužiaľ, alebo bohudík. Tak či tak, je to jedno. Pretože šanca dostať rakovinu prsníka je aj u chlapa. Takže je jedno, či mám X alebo Y. Mám na mysli chromozómy. Nie X ako krát a Y ako obrátené indiánské teeppe. To je ten stan a čitaj típí. No ale k tej zvedavosti…

Svrbeli ma prsty. Nie tak, ako keď vás svrbí dlaň, pretože chcete niekomu pridrďzubať, alebo že máte ekzém. Svrbeli ma tak, že som sa zase potrebovala pozrieť, čo sa mi to pri tej mojej diagnóze deje. Čo mi to lejú do tela a čo sa mi môže stať. A tak na scénu nastúpil verný kamarát Google. Inak aj vy ste si práve začali spievať tú pesničku od pána Františka Krištofa Veselého? Čo sa mi môže stať (nanana), keď poviem, že mám Ťa rád. No super a už to mám v hlave…  

Tú tekutinu, ktorú do mňa pri štvrtej chemoterapii naliali tu dole na juhu volajú Taxol. Slovensky Paclitaxel. Teda názov Paclitaxel je skôr celosvetovo. To len tu vo Francúzsku je to nejak naopak. Dokonca ani AIDS, či DNA tu neexistuje. Teda nie žeby tu neexistovali pohlavné choroby a frankovia by boli bez-deoxyribonukleoví mutanti. Oni tu len majú SIDA, ADN a teda ten Taxol.

Logika ťa dostane z bodu A do bodu B. Predstavivosť ťa privedie všade“ to tvrdí Albert Einstein a má pravdu. Ja mám logiku a mám aj predstavivosť. Ale tú asi tak trikrát väčšiu ako pani „Džej Kej“ Rowling. To je tá, čo napísala Harryho Pottera. Dobre, preháňam. Takú až nemám, ale aj tak ju mám veľkú. Myslím tú predstavivosť. Ale teda, k tomuto sa dostanem neskôr. Tak za dva, tri odstavce.

Líška mala včera pravdu. Z toho Taxolu sa ale že ozaj negrcia a vlastne ani nič iné. Líška, to je tá sestrička, ktorej priezvisko v preklade znamená to prefíkané zviera. Prefíkaná ako líška, nie prefíkaná ako pretoto. No veď viete, s tým i bez dĺžňa.

Taxol je priesvitný. Taxol dáva onko pacientovi nový rozmer. Teda jeho žitiu. Aspoň to som si myslela prvé štyri hodiny kým sme prišli z chemo domov. Potom som otvorila ten net.

Na Googli je všetko. A na fórach typu modré zvieratko, či podstatné meno bodka fórum (rozumej rakovina.fórum a pod.) je toho ešte viac. Aj tých mojich akože 13 mesiacov.

S nadhľadom a z lietadla nad Afrikou by som ešte predtým ako som prišla na ten net povedala, že ten Taxol vyzeral ako priezračný horský potôčik. Len z toho by ste asi nemohli dostať alergickú reakciu. Maximálne možno tak behačku alebo niečo nové do črievka.

A tu sa konečne dostávame k tomu strapatému pánovi. Síce až v piatom odstavci, ale dostali sme sa. Je fajn, že som ten net neotvorila pred chemo. Lebo ono, asi kým by mi ten chemo koktejl tiekol, vyvolala by som si vlastnú alergickú reakciu. Cez žihľavku, odpadávačku až po možnosť sediac paralyzovaná v kresle a nemôcť rozprávať. O čom to tu tliacham? O tom, čo som našla na nete. Tým samozrejme nechcem podceňovať a dehonestovať reakciu niektorých ľudí na túto chemo, pretože ona ja fakt zákerná. No ja som reakciu nemala žiadnu. A teda, po krátkom zhrnutí, ja verzus Taxol, 1:0. A ja verzus psychika 0:1. Mňa totižto začalo hneď potom googlení svrbieť všetko. Na 3 minúty, ale svrbelo.

Čo som tým vlastne chcela povedať? Je jedno, či máte rakovinu, sopeľ, bolí vás brucho alebo máte len zápal švindľov. Dajte si jednoducho rodičovský zámok na všetko, čo nie je lekársky podložené. A hlavne, nerozmýšľajte nad kravinami. Lebo niekedy sme hlavne z nich chorí.

Je sobota, 9.9.2017 a ja som zas prestala googliť.

P.S. Vraj ten Taxol spôsobuje celulitídu. Takže sa mám aspoň na čo vyhovoriť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

.cata-page-title, .page-header-wrap {background-color: #e49497;}.cata-page-title, .cata-page-title .page-header-wrap {min-height: 300px; }.cata-page-title .page-header-wrap .pagetitle-contents .title-subtitle *, .cata-page-title .page-header-wrap .pagetitle-contents .cata-breadcrumbs, .cata-page-title .page-header-wrap .pagetitle-contents .cata-breadcrumbs *, .cata-page-title .cata-autofade-text .fading-texts-container { color:#FFFFFF !important; }.cata-page-title .page-header-wrap { background-image: url(https://www.taktrochainak.sk/wp-content/uploads/2019/04/tak-trocha-inak-tittle.jpg); }