Poznáte kumkvat?

Poznáte kumkvat?

Nikdy som nebola fanúšikom pomarančov či mandariniek. Ale toto pidi ovocie som si zamilovala. A čo vy, poznáte ho? Volá sa kumkvat.
Svojou chuťou pripomína citrón a mandarinku a konzumuje sa spolu so šupkou. Zrelý plod má jasne oranžovú farbu. Semiačka, ktoré sa môžu v plode nachádzať sa však nekonzumujú.
Kumkvat má vysoký obsah vitamínu C, tiež obsahuje vitamíny skupiny B, vápnik, zinok, vitamín A a aj betakarotén. Tento mini citrus podporuje imunitný systém, má antioxidačné a močopudné účinky, čím prečisťuje obličky a močové cesty. Znižuje cholesterol, zlepšuje trávenie, znižuje nadúvanie a zápchu. Kumkvat sa využíva aj pre zvýšenie lesku a pevnosti vlasov.
Ja osobne ho používam na ozvláštnenie šalátov a jedál, alebo len tak „na zahryznutie“. No a na internete som našla recept na oživenie vlasov. Ten som teda ešte neskúšala a asi tak skoro nebudem, ale človek nikdy nevie… Šťavu z 10 kumkvatov rozriedime s 1dcl vody a votrieme do suchých vlasov. Necháme pôsobit 15-20minút a vlasy opláchneme vodou.
Kumkvat sa nedoporučuje konzumovať ľudom s alergiou na citrusové ovocie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

.cata-page-title, .page-header-wrap {background-color: #e49497;}.cata-page-title, .cata-page-title .page-header-wrap {min-height: 300px; }.cata-page-title .page-header-wrap .pagetitle-contents .title-subtitle *, .cata-page-title .page-header-wrap .pagetitle-contents .cata-breadcrumbs, .cata-page-title .page-header-wrap .pagetitle-contents .cata-breadcrumbs *, .cata-page-title .cata-autofade-text .fading-texts-container { color:#FFFFFF !important; }.cata-page-title .page-header-wrap { background-image: url(https://www.taktrochainak.sk/wp-content/uploads/2019/04/tak-trocha-inak-tittle.jpg); }