Poznáte stopkatý zeler?

Poznáte stopkatý zeler?

Poznáte stopkový zeler? A vedeli ste, že táto pre mnohých nepoznaná zelenina má pre naše zdravie nespočetné množstvo zdraviu prospešných účinkov ? Poďte sa spolu so mnou pozrieť na to,prečo by stopkový zeler nemal chýbať v našom jedálničku.

1.Zeler znižuje hladinu zlého cholesterol

Pravidelný príjem zeleru napomáha znížovať hladinu zlého cholesterolu. Prítomnosť ftalidov (látky obsiahnuté v zeleri) zvyšuje sekréciu žlčových štiav, ktoré pomáhajú znížiť hladinu cholesterolu. Všeobecne zlepšuje zdravie srdca. Vláknina v zeleri pomáha eliminovať cholesterol vo forme pozitívneho vplyvu na črevá a tráviaci systém celkovo.

2.Pomáha reumatikom

Konzumácia stopkového zeleru tiež napomáha ľuďom s reumatizmom, artritídou a dnou. Jeho protizápalové vlastnosti znižujú bolesť a opuch okolo kĺbov. Vďaka jeho konzumácii dochádza k vylučovaniu kyseliny močovej, ktorá vedie k nepohodlie v kĺboch. Zároveň zlepšuje regeneračné procesy v zapálených kĺboch.

3.Zlepšuje imunitný systém

Stopkový zeler obsahuje značné množstvo vitamínu C, vďaka ktorému  zlepšuje imunitný systém.  Vitamín C tiež zabraňuje poškodeniu spôsobenému voľnými radikálmi.

4.Znižuje krvný tlak

Stopkový zeler znižuje krvný tlak. Vďaka obsahu látok, tzv. ftalidov pomáha znižovať úroveň stresových hormónov v krvi. Umožňuje rozšírenie krvných ciev, ktoré poskytujú väčší priestor k prúdeniu krvi, čo pomáha znížiť tlak a teda záťaž na kardiovaskulárny systém. Tým pádom sa znižuje riziko mŕtvice, srdcových chorôb a aterosklerózy .

5.Prevencia rakoviny

Vďaka obsahu látok akými sú flavonoidy , ftalidy a polyacetylény dochádza k eliminácii karcinogénov. Stopkový zeler tiež obsahuje kumaríny , ktoré podporujú aktivitu bielych krviniek. Jeho antioxidačné zložky eliminujú voľné radikály z tela, ktoré môžu viesť k vzniku rakoviny.

Mnohí ste možno postreli výzvu, ktorá sa šíti virtuálnym svetom – pitie štavy zo stopkatého zelera počas 30 dní, kedy ľudom miznú ekzémy, depresie, nespavosť, dlhodobé problémy so štítnou zľazou, endometrióza, či nadbytočné kilá a centimetre. Za mňa – určite to stojí za vyskúšanie, no treba pri tom vedieť počúvať vlastné telo.

Ja osobne som pila štavu zo stopkatého zelera každé ráno, čerstvo pripravenú (cca 400ml) tesne po zobudení. Šla som do toho s obrovskou vervou a odhodlaním prečistiť svoj organizmus, obličky, myseľ aj telo. Mnohí sa totiž pri tejto výzve zhodovali, že vďaka zelerovej šťave došlo k očisteniu nie len ich tela, ale aj duše. Vyplávali im na „povrch“ mnohé negatívne nálady, spomienky, situácie, ktoré v sebe dusili, boli neskutočne podráždení ale vďaka šťave v sebe všetko urovnali a z tela tiež odišlo to, čo malo. Určite viete na čo narážam. Záchodové prehánky niekoľko dní. U mňa sa však nič také nenastalo. Práve naopak. Bola som pokojná, stresové situácie pri ktorých som bežne niekedy vedela vyvrieť ako zle zavretý tlakový hrniec boli pre mňa hračka a záchodové prehánky sa nekonali. Avšak po 2 týždňoch pitia šťavy som túto výzvu ukočila. Nie že by sa mi nechcelo odšťavovať, ale cítila som, že moje telo toto nedáva, potrebuje pauzu. Určite sak pitiu tejto šťavy raz vrátim, no teraz nie je tá správna chvíľa.

Poznáte stopkový zeler - taktrochainak.sk

 

.cata-page-title, .page-header-wrap {background-color: #e49497;}.cata-page-title, .cata-page-title .page-header-wrap {min-height: 300px; }.cata-page-title .page-header-wrap .pagetitle-contents .title-subtitle *, .cata-page-title .page-header-wrap .pagetitle-contents .cata-breadcrumbs, .cata-page-title .page-header-wrap .pagetitle-contents .cata-breadcrumbs *, .cata-page-title .cata-autofade-text .fading-texts-container { color:#FFFFFF !important; }.cata-page-title .page-header-wrap { background-image: url(https://www.taktrochainak.sk/wp-content/uploads/2019/04/tak-trocha-inak-tittle.jpg); }