Katastrofy v kuchyni

Katastrofy v kuchyni

Keby láska skutočne prechádzala cez žalúdok, niektorí moji známi sú ešte stále slobodní, vrátane mňa. Našťastie, reči sa hovoria, chlieb sa je a aj niekedy alebo stále kompletne ľavé osoby (zámerne vynechávam rod) majú šancu na lásku. A vďaka nim majú aj reštauračné zariadenia čistý zisk.

Keď sa mi pred nedávnom pri príprave večere spustil v byte požiarny hlásič a pri dverách sa objavil sused s hasiacim prístrojom v rukách, v duchu som si vravela, že toto bude hanba roka. Ale keď ma začal utešovať, že jeho žena takto funguje pravidelne a z toho dôvodu z požiarneho hlásiča odstránil baterky, došlo mi, že v tom nie som sama. A že tých katastrof v kuchyni bude viac. Ale hlavne, nie  iba tých mojich. A tak som začala pátrať. U seba, aj u vás. A viete čo ? Žiadna kaša sa neje taká horúca, ako sa varí. A ak sa aj niečo nepodarí, vznikne z toho vcelku zábavná historka. Ako napríklad tieto…

  1. O tom, že zápalky do rúk detí nepatria vás presvedčí aj tento príbeh môjho spolužiaka zo ZŠ, ktorý mal vtedy asi 10 a chcel vidieť ako horí plyn. A tak odskutkoval plynové horáky, zobral sáčik, pustil plyn a napúštal ho do sáčku. Keď usúdil, že plynu tam je už asi dosť, sáčik uzavrel, škrtol zápalkou a chcel ju vložiť do sáčku. To ako horel ohreň v sáčku som si pozrieť nestihol, ale to, ako mu obhorelo obočie a riasy, tak na to sa pozeral ešte veľmi dlho. A my v triede tiež.
  2. Ak rodičia odídu na víkend preč a vy máte skutočného frajera, skončiť to aj takto. A verte, či nie. Určite nie tak, ako ste si práve mnohí predstavili. Priznávam, tiež som si myslela, že ten víkend prežije moja kamoška inak. Jej rodičia odišli na víkend preč a tak sa rohodla využiť ich neprítomnosť k tomu, aby si s priateľom mohli urobiť romantický víkend. Sexy saténová košielka, kontinentálne raňajky… Stojac pri sporáku, zvodne, s jednou nohou pokrčenou v kolene a nakladajúc vajíčka – presne ako vo filme, to bolo priam dokonale. Až teda dovtedy, kým tá sexy saténová košielka na nej nevzbĺkla. Ono predsa len, saten je satén a nie prírodné vlákno. Ono, ten vikend moja kamoška s frajerom prežila, aj tak trocha inak. On ju pohotovo oblial pomarančovým džúsom, zahasil tú spúšť a odviezol na pohotovosť.
  3. Nedeľný obed patril vždy slepačej polievke a grilovanému kuraťu. Keď sme sa s manželom konečne osamostatnili, rozhodla som sa v tejto tradícii pokračovať. Zapla som plynovú rúru a grilovala kura. Neviem, skutočne netuším prečo som ho poliala olejom. Ale určite viem, že to bol hlavný dôvod, prečo to kura vzbĺklo a začalo horieť. Z rúry sa začal valiť dym a keď som ju otvorila, manžel mával utierkou aby uhasil oheň. Samozrejme, že ho rozdúchal ešte viac. Nakoniec museli prísť požiarnici a som grilované kura odvtedy nerobila.
  4. V jeden večer prišiel môj manžel značne spoločensky unavený a samozrejme hladný. A tak sa rozhodol, že si uvarí párky a na tie 3 minúty kým budú si zdriemnie. Samozrejme, že zaspal. Zatiaľ sa na hrnci roztavil plastový držiak, ktorý zalial párky aj sporák. A nakoniec sa táto masa doslova privarila k sporáku. Odvtedy si manžel vždy pred každou akciou pripraví manžel obložený chlebík do chladničky.
  5. Naši rodičia si kúpili chalupu. Pre mňa a brata (čerstvých dospelákov) bol samostatný vstup na ňu zakázaný. Asi vedeli prečo. Môj brat sa však raz rozhodol, že s kamarátmi potrebuje víkend na „reset“ hlavy a tak vzal rodičom náhradné kľúče. Po víkende dokonale vyupratoval, nezanechal po sebe takmer žiadne stopy. Až na jednu. Zabudol umyť kanvicu. A tak si mama zaliala kávu s príchuťou gulášu. On si totiž v kanvicu varil sáčkovú gulášovú polievku.
  6. Môj otec bol vždy tvrdohlavý. Chystala sa rodinná oslava v reštaurácii, na ktorú bolo všetko zabezpečené a všetci mali absolútny zákaz, čokoľvek nosiť a piecť. Jedna z jeho sestier upiekla tortu. Keď ju prišiel vyzdvihnúť a zbadal, že drží v ruke tortovú škatuľu, vzal jej ju a prešiel ju autom. Tú tortu nie sestru. (Pri tomto príbehu ma napadlo, ako som kamarátke na narodeniny upiekla tortu. Pri jej dome mi podfúklo veko na krabici, otvorilo ju a torta mi spadla na zem. Bola jedlá, lyžičkou.)
  7. Pripravovala som prvú oficiálnu večeru pre mojich budúcich svokrovcov v našom prenajatom byte. Kamarátka mi doporučila kurie soté s nádychom exotiky, avšak ja som si splietla pomer a miesto 50g kokosu som do hrnca nasypala pol kila. Keď som videla tú hmotu, ktorá z toho vznikla, začala som revať nad hrcom. Priateľ zachoval chladnú hlavu a hlavne, chcel ma potešiť. A tak začal po jednom hľadať kúsky mäsa a oplachoval ich pod studenou vodou. Na večeru sme šli do reštaurácie a to vyumývané soté na druhý deň statočne dojedol.
  8. Keď som sa odsťahovala do svojho prvého podnájmu, tlakáč bola prvá vec, ktorú som si do novej kuchyne kúpila. Rodičov som pozvala na večeru a začala všetko pripravovať. Nikdy som v tlakáči nevarila, ale verila som si, že to zvládnem. Veď predsa, všetko sa do neho napchá a ono sa to uvarí. Veru napchá… ale koľko ? Keďze som tam okrem mäsa napchala aj zemiaky a množstvo korenín, upchala som podľa všetkého otvor na únik pary. Asi si viete predstaviť, čo sa stalo… Musela som kompletne vymaľovať, kúpiť nový sporák aj digestor. Odvtedy varím na pare. ( Moja mama mi vždy vravela, že s tlakovým hrncom človek šetrí čas aj peniaze. V tomto prípade to ale bolo inak…)
  9. Po jednej prežúrovanej noci sa moja kamoška ráno zobudila – klasicky sucho v ústach. Z balkónu si vzala flašu s vodou a vypila vcelku slušné množstvo. Keď ju zbadala jej mama, spustila obrovský krik. Nie preto, že prišla domov spoločensky unavená, ale preto, že si vzala fľasu, kde bolo nariedené hnojivo na kvety. Okamžite vyrazili do nemocnice, kde ju hospitalizovali na psychiatrii nakoľko jej nikto neveril, že sa nechcela otráviť, len bola smädná
  10. Ak sa spojí extrémna lenivosť a obrovská premotivovanosť 2 rôznych ľudí pod jednou strechou, ale hlavne v jednej kuchyni, vzniknúť z toho môže aj toto… s bratom som ostala na víkend sama doma. V piatok som ho poprosila aby umyl riad. Drez bol prázdny, kuchyňa čistá, víkend sme prežili v poriadku. Rodičov som chcela v nedeľu privítať bublaninou a tak som zapla rúru a vybehla do záhrady natrhať čerešne. Keď som sa vrátila, všade bol dym a v rúre slabý oheň. Dôvod? Môj brat umyl riad – odložením všetkého do rúry. Stálo nás to novú rúru, malovku kuchyne aj chodby a celoprázdninový bratov brigádnický plat.

Katastrofa v kuchyni nemusí byť vždy len vykypená ryža, alebo prihorený čaj. Ono to môže byť niekedy skutočne horšie. Ale musím priznať, že po tomto všetkom tá moja depka, pri tých dokonalých food stylingoch, hraničiacich s pornom (rozumej ani to nechces jesť, len sa dívať) bola skutočne zbytočná.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

.cata-page-title, .page-header-wrap {background-color: #e49497;}.cata-page-title, .cata-page-title .page-header-wrap {min-height: 300px; }.cata-page-title .page-header-wrap .pagetitle-contents .title-subtitle *, .cata-page-title .page-header-wrap .pagetitle-contents .cata-breadcrumbs, .cata-page-title .page-header-wrap .pagetitle-contents .cata-breadcrumbs *, .cata-page-title .cata-autofade-text .fading-texts-container { color:#FFFFFF !important; }.cata-page-title .page-header-wrap { background-image: url(https://www.taktrochainak.sk/wp-content/uploads/2019/04/tak-trocha-inak-tittle.jpg); }